Informujemy, że strony Grupy Europa wykorzystują do poprawnego działania pliki cookie. Brak zgody na instalację plików cookie może być wyrażony poprzez ustawienia przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj. zamknij x

Europa ubezpieczenia – no pewnie!
Prosto i na temat

UFK

29.04.2015

Polisy UFK, nie takie straszne jak je malują. Zalety ubezpieczeń z UFK

Ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) są w ostatnim czasie przedmiotem licznych dyskusji, tymczasem jest to narzędzie pozwalające na zgromadzenie i pomnożenie pieniędzy na dalszą przyszłość, w tym emeryturę.

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe to narzędzia inwestycyjne dołączane do różnego rodzaju polis. Są to fundusze lokujące pieniądze klientów w różnorodne aktywa w podobny sposób do typowych funduszy inwestycyjnych.

Polisy na życie z UFK to połączenie inwestycji z ubezpieczeniem, czyli służą one do gromadzenia i inwestowania pieniędzy oraz zapewniają osobom wskazanym przez klienta wypłatę pieniędzy w razie jego śmierci. Produkt taki może pełnić funkcję ochronno-inwestycyjną albo tylko inwestycyjną, z niewielkim elementem ochrony.

Klient płaci składkę jednorazowo albo regularnie (np. co miesiąc), a ubezpieczyciel najpierw pobiera określone w umowie opłaty, a następnie lokuje pieniądze z części inwestycyjnej składki w wybranych funduszach. Klient sam decyduje o tym, jak chce inwestować swoje środki, czyli określa rodzaj docelowego funduszu inwestycyjnego: akcji, obligacji, mieszany itp.

Polisa do wielu celów

Ze względu na to, że polisy z UFK służą do długoterminowego inwestowania, można je wykorzystać do zabezpieczenia przyszłości swojej albo swoich dzieci bądź też innych dowolnie wybranych osób.

Pomyślmy chociażby o naszej emeryturze. Wiadomo już, że będziemy pracować do 67. roku życia, a emerytura prawdopodobnie wyniesie około 30 proc. ostatniej pensji. Pieniądze z polisy z UFK możemy potraktować jako dodatek do emerytury albo wsparcie w okresie przedemerytalnym. Opłaty pobierane przy likwidowaniu produktów w pierwszych latach umowy, na co skarżą się niektórzy klienci, mają za zadanie m.in. zabezpieczyć ich przed pochopną rezygnacją z długoterminowego inwestowania, a tym samym zgromadzenia pieniędzy na jesień życia. Zwłaszcza, że oszczędności w UFK są w każdym momencie inwestycji dostępne dla klienta.

Przy pomocy tego ubezpieczenia możemy także zabezpieczyć nasze dzieci. Jeśli osiągną one wskazany w umowie wiek, otrzymają gromadzone pieniądze, a w razie naszej przedwczesnej śmierci otrzymają sumę, na którą ubezpieczyliśmy swoje życie.

Elastyczny produkt

Korzyścią jest więc to, że polisa służy równocześnie do inwestowania, jak i ochrony na wypadek śmierci. Tę ostatnią można rozszerzyć o umowy dodatkowe, np. zapewniające pieniądze w razie leczenia szpitalnego, utraty zdolności do zarabiania czy inwalidztwa. W sposób dwojaki zabezpieczamy więc swoją przyszłość, zarówno na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, jak i oszczędzając na określony cel.

Decydując się na to ubezpieczenie jesteśmy dokładnie informowani przez ubezpieczyciela o wszystkich opłatach, celu i głównych cechach ubezpieczenia, świadczeniach oraz ryzyku. Służy do tego Karta Produktu, którą klient otrzymuje przed zawarciem umowy i która musi być napisana jasnym, zrozumiałym dla każdego językiem. W Karcie Produktu znajdziemy także symulację przebiegu ubezpieczenia w trzech wariantach – z obniżoną, neutralną i podwyższoną rentownością produktu, dzięki czemu możemy zorientować się, co się stanie naszymi pieniędzmi w scenariuszu optymistycznym i pesymistycznym.

Polisy z UFK dają klientom duże możliwości dostosowania do swoich możliwości oraz potrzeb. Klient decyduje, na jaki okres zawiera umowę, jak wysoką składkę będzie płacił i jaką ochronę sobie zapewni. Określa także, kto będzie osobą uposażoną na wypadek jego śmierci, a także jaka będzie strategia inwestycyjna: bezpieczna czy agresywna.

To nie jest alternatywa dla lokaty bankowej

Ze względu na horyzont czasowy oraz ryzyko związane z inwestowaniem polisy z UFK nie mogą być traktowane jako alternatywa dla lokaty bankowej. Są to produkty służące inwestowaniu i nie na krótki okres, ale na wiele lat.

Warto przy tym pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na zakup polisy ze składką regularną, to tę składkę będziemy musieli płacić przez lata. Z tego powodu są to produkty dla osób, które wiedzą, że będzie je stać na taki wydatek w dłuższym przedziale czasowym. Za to jeżeli mamy problem ze zmobilizowaniem się do długoterminowego oszczędzania, to ubezpieczenie z UFK będzie idealnym rozwiązaniem.

   TAGI: UFKAktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.
POLECANE:
  • 30.10.2014

    Kategoria: inwestowanie

    Jak zbudować kapitał na emeryturę?

    emeryturę Wydłużanie wieku emerytalnego nie oznacza, że możemy odpuścić oszczędzanie na jesień życia. Wręcz przeciwnie. Może okazać się, że nie będziemy mieć siły do pracy zawodowej albo stracimy ją na kilka lat przed przejściem na emeryturę, a wtedy gromadzone przez nas przez lata pieniądze bardzo się przydadzą. ...

       TAGI: emeryturę