Informujemy, że strony Grupy Europa wykorzystują do poprawnego działania pliki cookie. Brak zgody na instalację plików cookie może być wyrażony poprzez ustawienia przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj. zamknij x

Europa ubezpieczenia – no pewnie!
Prosto i na temat

sporty ekstremalne

25.01.2017

Tomasz Janas

Sporty wyczynowe i sporty ekstremalne - kiedy trzeba kupić dodatkową ochronę na wakacje?

Sport to nie zawsze tylko zdrowie. Sporty ekstremalne i uprawiane wyczynowo wiążą się z dużym ryzykiem urazów. A przy wyższym ryzyku trzeba rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową.

Anna i Adam wyjechali nurkować na wyspy Morza Karaibskiego. Wakacje zapowiadały się wspaniale, ale trzeciego dnia podczas wynurzania doszło do awarii sprzętu, w efekcie czego turyści trafili do szpitala. Dzięki temu, że mieli odpowiednią polisę, nie musieli z własnej kieszeni płacić za koszty leczenia. A nie każde ubezpieczenie turystyczne zapewnia ochronę w takich przypadkach.

Czytaj OWU

W ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), na podstawie których zawierasz umowę ubezpieczenia turystycznego, znajdziesz zapisy, które określają, przy jakich aktywnościach masz zapewnioną ochronę, a jakie wymagają opłacenia wyższej składki.

Każdy ubezpieczyciel co innego obejmuje ochroną. Na przykład TU Europa w ubezpieczeniu podróżnym Sport&Fun w zakresie kosztów leczenia, ratownictwa i transportu, ubezpieczenia pomocy w podróży, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmuje ryzyka związane z uprawianiem turystyki kwalifikowanej i uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Oznacza to, że osoby, które planują spędzać wakacje aktywnie i wykupią taką polisę nie muszą płacić dodatkowej składki. Odpowiedzialność ubezpieczyciela po pokryciu dodatkowej składki może zostać rozszerzona o ryzyka związane z uprawianiem sportów ekstremalnych i wyczynowym uprawianiem sportów.

Sporty ekstremalne i wyczynowe

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo określa nie tylko rodzaje sportów, przy uprawianiu których turysta ma zapewnioną ochronę, ale także definicję tych sportów. Każdy ubezpieczyciel za ”sporty ekstremalne” czy „sporty wysokiego ryzyka” może uznać inne aktywności. Najprościej jest z definicją sportów uprawianych wyczynowo, które są związane z treningami, zawodami, imprezami sportowymi i zawodowym uprawianiem sportu. W TU Europa sportem wyczynowym jest też udział w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi albo w ekspedycjach.

Trudniej jest rozróżnić sporty wysokiego ryzyka od ekstremalnych. W TU Europa sporty wysokiego ryzyka, które w ubezpieczeniu Sport &Fun są objęte ochroną bez zapłaty dodatkowej składki, to narciarstwo, snowboard, jazda konna, polo, myślistwo, nurkowanie z aparatem powietrznym, rafting lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, jazda na quadach, kitesurfing, windsurfing, surfing, jazda na nartach wodnych i skuterach wodnych, paintball. Sporty ekstremalne to natomiast dyscypliny sportowe, których bezpieczne uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, m.in. sporty powietrzne, kolarstwo górskie czy sporty motorowe.

Jeżeli planujesz spędzisz wakacje aktywnie, powinieneś zapewnić sobie ochronę ubezpieczeniową obejmującą sporty, które będziesz uprawiać.

   TAGI: sporty ekstremalne
Aut. Tomasz JanasAktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.
POLECANE: