Informujemy, że strony Grupy Europa wykorzystują do poprawnego działania pliki cookie. Brak zgody na instalację plików cookie może być wyrażony poprzez ustawienia przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj. zamknij x

Europa ubezpieczenia – no pewnie!
Prosto i na temat

ubezpieczenie pracowników

21.12.2016

Alicja Hamkało

Ubezpieczenie pracowników – kiedy warto je wykupić?

Ubezpieczenie dla pracowników jest dobrym dodatkiem motywacyjnym do pensji. W jakich przypadkach warto je wykupić i na co trzeba zwracać uwagę?

O ubezpieczeniu pracowników powinien pomyśleć każdy pracodawca, który chce, by osoby u niego zatrudnione pracowały dłużej niż przez jeden sezon. W przypadku firm, w których panuje duża rotacja wykupywanie takiej polisy dla wszystkich pracowników mija się z celem, ponieważ sezonowość pracy wymagałaby ciągłych zmian w liście osób objętych ubezpieczeniem. Generowałoby to zarówno koszty, jak też i stratę czasu. Warto jednak w takich firmach zainwestować w ubezpieczenie pracowników zarządzających projektami, szkolących nowy narybek czy zajmujących się administracją. Tu warto zainwestować w pracownika, ponieważ rotacje na tych stanowiskach mogłyby się wiązać z utratą możliwości szybkiego reagowania na zmiany personalne. Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu pracowników najniższego szczebla, którzy w jakiś sposób się wybijają ponad przeciętność i warto ich zatrzymać.

Inaczej ma się sprawa z firmami, które potrzebują profesjonalnych, wykwalifikowanych pracowników. Inwestycje w ich szkolenie i rozwój zazwyczaj są na tyle duże, że przedsiębiorcy nie opłaca się z powodu kilkudziesięciu złotych przyuczać do danej pracy nowej osoby. W takich firmach częścią systemu motywacyjnego powinno być właśnie ubezpieczenie pracowników na życie i dodatkowe ubezpieczenie emerytalne. Docenienie w ten sposób pracownika zaprzeczy wysuwanemu często przez headhunterów argumentowi, że obecny pracodawca nie interesuje się swoją kadrą i nie dba o jej rozwój i los.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie pracowników to polisa grupowa, dlatego nie można nią objąć pojedynczych osób. W zależności od ubezpieczyciela, do zawarcia takiej polisy niezbędne jest od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

Co zyskują przez taką polisę pracownicy? W podstawowym zakresie - zapewnienie odszkodowania w przypadku poniesienia uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Jeśli pracownik nie wygospodarował w budżecie domowym środków na dobrą polisę, będzie to dla niego ważne źródło pokrywające wydatki na koszty leczenia czy rehabilitacji. W wariancie rozszerzonym pracownik może objąć ubezpieczeniem swoją rodzinę. Ubezpieczenie pracowników to dodatkowy plus dla przedsiębiorcy – pracownik, który będzie wiedział, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia jego bliskich, będzie spokojniejszy o ich przyszłość. Dodatkowo w razie nieszczęśliwego wypadku w mniejszym stopniu będzie oderwany od pracy, gdyż część problemów, które wówczas spadają na jego głowę, przeniesie na ubezpieczyciela. 

Zanim podpiszemy umowę, warto zastanowić się, kogo w naszej firmie chcemy objąć ubezpieczeniem pracowników. Rynek oferuje różne polisy, dlatego trzeba sprawdzić, czy są one dostępne dla wszystkich, których chcemy objąć ubezpieczeniem.

 

 

Aut. Alicja HamkałoAktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.
POLECANE: