Informujemy, że strony Grupy Europa wykorzystują do poprawnego działania pliki cookie. Brak zgody na instalację plików cookie może być wyrażony poprzez ustawienia przeglądarki. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj. zamknij x

Europa ubezpieczenia – no pewnie!
Prosto i na temat

inwestowanie fundusze

07.12.2016

Ewelina Churzępa

Plusy i minusy inwestowania w fundusze oraz gry na giełdzie

Ci, którym do zarabiania pieniędzy nie wystarczy zwykła lokata czy konto oszczędnościowe, mogą skorzystać z bardziej skomplikowanych narzędzi. Trzeba jednak pamiętać, że w następstwie inwestowania w fundusze lub gry na giełdzie można zarówno dużo zyskać, jak i dużo stracić.

Na kontach oszczędnościowych przy obecnej stopie procentowej zarobić można niewiele - oferty banków rzadko kiedy przekraczają 2,5 proc. w skali roku. Niewiele więcej pieniędzy przybędzie nam, gdy założymy lokatę. Do tego jeszcze trzeba liczyć się z podatkiem od zysków kapitałowych, który wynosi aż 19 proc. Oznacza to, że na każdych 100 zł, które zainwestujemy na rok, zarobimy ok. 2 zł. Nie jest to imponująca kwota. 

Dlatego wiele osób szuka możliwości lepszego zarobku. Warto omijać oferty, w których oprocentowanie jest rażąco różne od innych propozycji na rynku. Dużo lepszym pomysłem jest rozważenie inwestowania w fundusze lub rozpoczęcie gry na giełdzie.

Zyski, ale i straty

Wystarczy otworzyć konto w domu maklerskim, po czym kupować akcje poszczególnych firm. Można na nich dobrze zarobić – gdy firma ma dobre wyniki, cena jej akcji może wzrosnąć nawet o kilkaset procent. Byłyby to więc łatwe pieniądze, gdyby nie jeden problem – nie każda firma ma dobre wyniki, a jakiekolwiek jej problemy powodują, że cena akcji spada. Nawet jeśli jesteśmy w stanie profesjonalnie ocenić, jak będzie wyglądała kondycja danej spółki za miesiąc czy kwartał, nie przewidzimy różnego rodzaju innych wypadków, które mogą zaważyć na cenie akcji. Mogą one być różne – od zmian światowych wskaźników, poprzez modyfikacje w prawie do zatrzymania zarządu spółki pod zarzutem nadużyć. Możemy stracić wówczas większość zainwestowanych pieniędzy, a jeśli w wyniku ekstremalnych zdarzeń firma zbankrutuje – nawet wszystkie.

Fundusz z głową

Bezpieczniejszy wydaje się pomysł inwestowania w fundusze. Zatrudniają one specjalistów, którzy na bieżąco monitorują rynek, kondycję spółek i wprowadzają różne dostępne na rynku procedury, aby zmniejszyć ryzyko straty pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że również analitycy nie są omnibusami ani jasnowidzami. W pierwszej dekadzie XXI wieku Polaków (i nie tylko) ogarnął szał inwestowania w fundusze akcyjne. Giełdy rozwijały się bardzo dynamicznie, na takich funduszach można było zarobić nawet kilkadziesiąt procent miesięcznie. Po przyjściu światowego kryzysu nadszedł jednak krach na giełdach i wartość udziałów w funduszach w ciągu miesiąca spadła o kilkadziesiąt procent. Ci, którzy wcześniej zachęcali znajomych do inwestowania w fundusze akcyjne, spotykali się z wyrzutami i pretensjami.

Czy warto zatem podjąć się inwestowania w fundusze lub gry na giełdzie? Owszem, ale nie powinno się w ten sposób inwestować wszystkich oszczędności. Szczególnie na początku warto zainwestować niewielką kwotę i obserwować, jak zachowują się nasze pieniądze. Nie da nam to stuprocentowej gwarancji, że zarobimy, ale przynajmniej poznamy pewne mechanizmy. Pozwoli to podjąć decyzję o ewentualnym szerszym wejściu w ten rynek.  

 

 

Aut. Ewelina ChurzępaAktualnie nikt nie dodał jeszcze komentarza, bądz pierwszy i DODAJ KOMENTARZ
Dziękujemy, twój komentarz został zapisany poprawnie.
POLECANE:
  • 30.10.2014

    Kategoria: inwestowanie

    Jak zbudować kapitał na emeryturę?

    emeryturę Wydłużanie wieku emerytalnego nie oznacza, że możemy odpuścić oszczędzanie na jesień życia. Wręcz przeciwnie. Może okazać się, że nie będziemy mieć siły do pracy zawodowej albo stracimy ją na kilka lat przed przejściem na emeryturę, a wtedy gromadzone przez nas przez lata pieniądze bardzo się przydadzą. ...

       TAGI: emeryturę